A KORPÁSODÁS SPECIÁLIS FAJTÁI
SEBBORRHOEÁS BŐRGYULLADÁS
Ez a rendellenesség fokozott faggyútermelés következménye miatt alakul ki (pl. megnövekedett férfi nemi hormontermelés hatására). Tünete a piros, pikkelyes, viszkető kiütések megjelenése, amelyek nemcsak a fejbőrön, de az arc bőrén is száraz vagy zsíros hámlást okozhatnak. Megjelenhet még az orron, a szemöldökön, a füleken és a mellkason is.
A fejbőrön az egyébként észrevétlenül leváló hámsejtek a nagy mennyiségű faggyúanyag miatt összetapadnak, és elszaporodnak olyan baktériumok, amelyek normál állapotban is jelen vannak, de nem olyan nagy mennyiségben, hogy jelenlétük tüneteket okozna. A baktériumok nagy mennyiségben gyulladást idéznek elő, ezért a fejbőr piros, hámló, viszkető lesz. A viszkető fejbőrön és a beteg bőrterületeken a vakarás következtében gennyes sebek alakulhatnak ki. A gyulladás átterjed a hajas fejbőr-homlok és tarkó bőrének határára is, súlyosabb esetekben a fül mögötti hajas területeken is megjelenik. A feszülő, kellemetlen érzés és viszketés az érintettek életvitelét is befolyásolja, esztétikailag rendkívül zavaró. A seborrhoeás gyulladás nemcsak a hajnövekedést rontja, hanem a növekvő hajszál minőségére és mennyiségére is hatással van. A probléma kialakulását kiválthatják még a zsíros ételek, allergia, öröklött hajlam, a hormonháztartás zavara, gombás fertőzések és stresszhatások is.
A PIKKELYSÖMÖR
A pikkelysömör a Földön mindenhol igen elterjedt betegség, területenként az összlakosság 2-3 százalékát érinti. Ez a mindkét nemet érintő, rendkívül gyakori egészségügyi probléma bármely életkorban – a gyermekkortól az idős korig – jelentkezhet, de leggyakrabban a pubertás kor körül észlelhetőek az első tünetek. Jellegzetes megjelenési formáját az okozza, hogy a hámsejtek szaporodási és érési folyamata az normál állapothoz képest 5-10-szeresére gyorsul fel, és ennek a következménye a tökéletlen elszarusodás. A túl gyorsan termelődő hámsejtek felhalmozódása miatt a bőrön gyulladt, irritált, sebes, fénylő, vörös foltok jelennek meg, melyeket, miután kiszáradnak, pikkelyesen hámló, fehéres réteg borít be. A hámló foltok a test bármely részén előfordulhatnak, és erős viszketést okoznak. A leggyakrabban a fejbőrön, a térden, a háton, a könyökön és a mellkason jelennek meg. A fejbőrön, a homlok és a haj határán lévő elváltozás akár az egész fejbőrre is kiterjedhet.
A legújabb kutatások szerint kialakulásában fontos jelentősége van az öröklött hajlamnak, de a rendellenességet a stressz, hormonális változások vagy fertőzés is kiválthatja.
Súlyosbíthatja a problémát baktérium vagy vírusfertőzés különböző gyógyszerek, a dohányzás, májproblémák, de a fehérje emésztés zavara is állhat a háttérben.
EKCÉMA
Ekcémás tünet esetén a bőr eleinte kipirosodik, viszket, apró hólyagok alakulnak ki rajta, majd a vakarás következtében apró sebek, pörkök, illetve hámlás jelenik meg. Az ekcémának számos kiváltó oka lehet. Az exogén ekcémákat külső, többnyire környezeti hatások okozzák. A bőrre kívülről rákerülő exogén allergének az arra fogékony embereken bőrgyulladást váltanak ki. Ilyenek lehetnek például a növényi porok, pollenek és állati eredetű anyagok (szőrök), a különböző vegyszerek, fémek.
Sajnos már az anyaméhben megtörténhet a toxikus behatás, így sok újszülött már ekcémás bőrtünetekkel születik! Jellegzetes, rohamszerű viszketési inger kíséri. A tüneteket a vakarózás és a kezelés hiánya súlyosbítja, rövid idő leforgása alatt a bőr ki is sebesedhet, ami fájdalommal, valamint fertőzésveszéllyel jár. Ekcémás fejbőrproblémával mindenképpen érdemes hajgyógyászhoz fordulni. A fejbőr fertőtlenítésével, a kemikáliák elhagyásával, a gyulladások csökkentésével és a bőrfelület mélyhidratálásával ugyanis lehet segíteni az ekcémás tüneteken. Az oxigénterápiával és az otthoni haj- és fejbőrápolási termékek együttes hatására a fejbőr immunrendszere megerősödik és így az ekcémás területek csökkennek, majd teljesen eltűnnek.
Fontos tudnivalók a korpásodás speciális fajtáiról
A fent említett bőrbetegségek gyógyítása igen bonyolult és felkészült szakember segítségét igényelheti. Testi – lelki intoleranciák összeadásából, genetikai hajlammal összekapcsolódva már gyermek vagy tinikortól kezdve kialakulhat. A tünetek erőssége csökkenhet főleg a nyári időszakban vagy egy tengerparti nyaralás alatt, de sosem múlik el teljesen. Szinte lesben áll, hogy mikor történik a szervezetünkben a bizonyos immun gyengülés, amely lehet egy vírustól, vitaminhiánytól vagy egy stresszes időszaktól, ezek mind gyengítik immunrendszerünket. Minden eset más, más diagnózis és más a tanácsadás, de összességében a gyógyulás kulcsa a megfelelő tisztítás, fertőtlenítés, gyulladáscsökkentés, a bőr pH-jának visszaállítása, mélyhidratálás, vitaminokkal- ásványi anyagokkal és antioxidánssal való feltöltés. Általában ezeket a fejbőrproblémákat minimum 10 alkalom oxigénterápiás kezeléssel és a speciális otthoni hajápolási rutinnal kezeljük eredményesen. A hajhullás kezelése előtt a bőr betegségeit kell orvosolni, hiszen ha visszaáll a bőr immunitása akkor magától is javul a hajhagymák állapota és sok esetben a hajhullás magától is megoldódik.